Decyzja nie jest łatwa, zaczynamy: silnik i wielkość pojazdu.
Jakimi kryteriami kierujemy się kupując nowy samochód? Ceną? Marką? Rozmiarami i pakownością?
Z pewnością … Jeżeli ktoś dokonał wyboru, trudno go odwieźć od raz podjętej decyzji. Zwykle klamka zapadła i koniec. Im większym jest laikiem, tym trudniejsza rozmowa. Słyszał od brata, szwagra, kolegi że ten model jest dobry, a inny nie. W sumie, to nawet dobrze, pierwszy najważniejszy krok został wykonany, teraz wystarczy poszukać egzemplarza w dobrym stanie. Możemy doradzać, ale nie będziemy się kłócić.
Jeżeli nie podjąłeś decyzji, jesteś w lepszej sytuacji bo jest szansa, że nie odrzucisz dobrej marki lub modelu, który jest mniej kłopotliwy w codziennej eksploatacji. Często to właśnie samochody, których nie bierzesz pod uwagę są w lepszym stanie niż te, które znasz. Znamy wiele osób, które nigdy by nie kupiły auta francuskiego czy włoskiego. Jedni wolą auta niemieckie, inni japońskie, ale nierzadko to te niechciane okazują się lepsze i to dzięki takim, a nie innym wyborom mechanicy mają pełne ręce roboty. Zdarza się, że szukamy praktycznego Opla, a z komisu wyjeżdżamy Hondą, bo trafił się udany i zadbany egzemplarz. Pierwsza uwaga generalna:
Warto zachować otwartą głowę dokonując wyboru samochodu.
Silnik i gabaryty samochodu. Silnik – czyli jak dużo i gdzie się przemieszczasz?
Podstawowym kryterium wyboru samochodu, a właściwie silnika jest sposób użytkowania auta.
Miasto
Do jazdy po mieście najlepiej wybrać silnik benzynowy, możliwie prosty. Jednak jeżeli jeździsz bardzo dużo, warto zastanowić się nad niedużym dieselem. Będzie się dłużej rozgrzewał, ale spali zdecydowanie mniej paliwa niż auto benzynowe.
Trasa
Jeździsz w trasie i pokonujesz codziennie długie dystanse. Wybierz diesla, to będzie najlepsze źródło napędu również do jazdy terenowej.
Ekonomia
Do jazdy mieszanej i po mieście świetnie nada się auto na gaz. Najtańsze w eksploatacji prócz hybryd i aut elektrycznych.
Rodzaj nadwozia – czyli przeznaczenie samochodu
Kolejnym kryterium nazwać można „stan cywilny/wykonywany zawód”, czyli częstotliwość jazdy z rodziną, pasażerami i przeznaczenie samochodu.
Z jednej strony dużą rolę odgrywa rynek i popularność poszczególnych rodzajów nadwozia. Praktyczne i funkcjonalne nadwozia kombi, 5-drzwiowe hatchbacki lub ostatnio modne SUV-y i crossovery są bardziej poszukiwane i cenione na rynku wtórnym niż niepraktyczne coupe, cabrio lub sedany.
Ale trudno nam zrozumieć samotne Panie przemierzające ulice miast samochodami terenowymi, czy kawalerów w kombi. Nawet jeżeli masz dwójkę dzieci, to obszerny 5 drzwiowy hatchback w terenie zurbanizowanym zwykle daje radę.
Jeżeli prowadzisz firmę, przewozisz narzędzia lub towary potrzebny będzie kombi, lub większe auto, których wybór na rynku jest bardzo duży.
Ustal wielkość samochodu i wybierz optymalnie, a nie maksymalnie…
—
Kolejne wpisy niebawem, chwila cierpliwości, poruszymy kolejne tematy:
Samochody prawie nowe – 2/3 latki
Auta 4/5 letnie
Samochody 6/7 letnie
Auta starsze…
Rocznik i przebieg
Historia samochodu.
Sposób eksploatacji