Przegląd uprawnień dla posiadaczy prawka kategorii B
Posiadając prawo jazdy kategorii B można jeździć oczywiście samochodami osobowymi, dostawczymi i lekkimi ciężarówkami. Ważne, by dopuszczalna masa całkowita nie przekraczała 3,5 ton, a to całkiem dużo! Jeżeli decydujemy się na jazdę pojazdem z przyczepką, liczy się masa całego zestawu.
Motocykle
Posiadacze prawa jazdy kategorii B nie potrzebują na motocykl dodatkowych uprawnień do 125 cm3 pojemności, o ile ich moc nie przekracza 11 kW (15 KM). Warunkiem koniecznym jest posiadanie uprawnień od przynajmniej trzech lat. W przeciwnym razie maksymalna pojemność silnika w jednośladzie to 50 cm3.
Kolejne pozycja to traktor i pojazd wolnobieżny.
Można napisać, że prawo jazdy kategorii B „zawiera” w sobie uprawnienia nadawane przez kategorię T. Tutaj również można dołączyć przyczepkę, ale jej masa nie może przekraczać 750 kg.
Trójkołowce i quady
Od końca 2018 roku kierowcy mogą korzystać z trójkołowych motocykli. Podobnie jak wcześniej uprawnienia należy posiadać od przynajmniej 3 lat. Jest też dodatkowy warunek dotyczący samych maszyn – muszą one być homologowane w kategorii L5e.
Polskie przepisy nie wydzielają quadów jako osobnej kategorii pojazdów, dlatego tutaj wszystko rozbija się o sposób, w jaki są one zarejestrowane. Jeżeli jako motocykl, trzeba mieć uprawnienia od 3 lat, a pojemność silnika nie może przekraczać 125 cm3. Z kolei na quadach zarejestrowanych jako lekkie pojazdy czterokołowe kierowcy mogą jeździć bez ograniczeń pojemności.
Nowe prawa jazdy
Od 4 marca 2019 roku prawo jazdy w nowym wzorze. Jednak wymiana prawa jazdy na nowe nie jest obowiązkowa w momencie wprowadzenia nowych druków.
Plus: Dzięki zmianie nie trzeba będzie zmieniać dokumentu po przeprowadzce.
Minus: Zmiana dotknie wszystkich kierowców, ale w odległym terminie. Bezterminowe „prawka” będą wymieniane obowiązkowo w latach 2028–2033, już z 15-letnim okresem ważności.